.


سال 92
شماره 15

هفته ملی دیابت به مناسبت سالروز جهانی دیابت در سال 1392

روز 14 نوامبر (23 آبان ماه)، از سوی سازمان جهانی بهداشت و فدراسیون بین المللی دیابت، به عنوان روز جهانی دیابت نامیده شده است. از آنجایی که امسال این روز با روز عاشورای حسینی تقارن یافته بود، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همکاری سازمان های وابسته و سازمان های مردم نهاد، در نظر داشت با توجه به اهمیت دیابت و گسترش روز افزون آن، این رویداد را در یک هفته از تاریخ 27 آبان ماه تا 3 آذرماه، به عنوان « هفته ملی دیابت » بطور سراسری در کشور برگزار نماید.
در روزهای مختلف هفته فوق برنامه های خاصی برگزار شد، که عناوین روزهای این هفته به شرح زیر می باشد:

روز اول: دوشنبه 27 آبان ماه سال 92، دیابت و سازمان های مردم نهاد
شعار این روز: توانمند سازی جامعه در کنترل بیماری

روز دوم: سه شنبه 28 آبان ماه سال 92، دیابت و شهرداری ها
شعار این روز: تغییر شیوه زندگی و ورزش همگانی

روز سوم: چهارشنبه29 آبان ماه سال 92، دیابت و همکاری های بین بخشی (با الویت بخش های علمی شامل پژوهشکده های غدد)
شعار این روز: نقش آموزش در کاهش عوارض و بیماری های ناشی از دیابت

روز چهارم: پنجشنبه30 آبان ماه سال 92، دیابت و رسانه ها
شعار این روز: افزایش آگاهی های عمومی و تغییر رفتار

روز پنجم: جمعه 1 آذر ماه سال 92، دیابت و ائمه جمعه
شعار این روز: نقش دین در ارتقای سلامت روانی بیماران دیابتی

روز ششم: شنبه 2 آذر ماه سال 92، دیابت و مراکز آموزشی فرهنگی
شعار این روز: آموزش برای پیشگیری

روز هفتم:
یکشنبه 3 آذر ماه سال 92، دیابت و مشارکت های مردمی
شعار این روز: مسئولیت همگانی در تغییر رفتار
خلاصه ای از فعالیت های گابریک در «هفته ملی دیابت»

برگزاری همایش «دیابت و سازمان های مردم نهاد»:
همایش «دیابت و سازمانهای مردم نهاد»در اولین روزهفته ملی دیابت، دوشنبه 27 آبان ماه 92، در شهر تهران، در مرکز همایشهای مجتمع بیمارستانی امام خمینی برگزار گردید. شرکت کنندگان این همایش بیش از پانصد نفر از افراد دیابتی و خانواده آنها بودند، مقامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اساتید دانشگاه ها، مدیران سازمانهای مردم نهاد، مسئولین اداره کل سلامت شهرداری تهران، ارباب جراید و نمایندگان رسانه ها، حضور داشتند. در حاشیه همایش، نمایشگاهی نیز با شرکت دست اندرکاران دیابت در زمینه های دارو، تجهیزات پزشکی و خدمات حمایتی، برگزار گردید.
برنامه در دو بخش 5/1 ساعته با 30 دقیقه استراحت، پیش بینی شده بود.
در بخش اول چهار سخنرانی ارائه شد که سخنرانان به شرح زیر مطالب خود را ارائه نمودند:
ابتدا جناب آقای دکتر علی اکبر سیاری، معاون محترم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سخنرانی خود را تحت عنوان«حرکت جمعی برای کنترل دیابت» ایراد نمودند و در مورد نقش بیماران در تغییر رفتار و ارزش حرکت جمعی در کنترل دیابت با ذکر نمونه های عملی اشاراتی نمودند. در خاتمه ایشان از برنامه های کمپین «روبان آبی»به عنوان یک نمونه عملی، جالب و کاربردی در جهت تغییر رفتار در راستای پیشگیری اولیه، از ابتلا به دیابت یاد کردند و انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک را برای این ابتکار مورد ستایش قرار دادند.
سخنران دوم این بخش، جناب آقای مهندس قهرمانی، معاون محترم پیشگیری اداره کل سلامت شهرداری تهران، بودند که ضمن بیان اهمیت پیشگیری، در مورد نقش شهرداری ها در برنامه کنترل دیابت مطالبی را بیان کردند، گزارش جامعی از فعالیت های شهرداری تهران به عنوان نمونه ای از فعالیت های اجتماعی شهرداری، به اطلاع حضار رسانیدند و کانون های دیابت محله را الگویی برای اینگونه فعالیت ها معرفی کردند.
سومین سخنران بخش اول همایش، جناب آقای دکتر اسدالله رجب، ریاست محترم هیات مدیره انجمن دیابت ایران، بودند که در مورد فعالیت آن انجمن به مناسبت سالروز جهانی دیابت که در روز 18 آبان ماه توسط انجمن دیابت ایران برگزار شده بود اطلاعاتی در اختیار حضار همایش قرار دادند و مطالبی را در مورد سابقه انجمن به عنوان یک سازمان مردم نهاد، ایراد کردند.
آخرین سخنران این بخش جناب آقای مهندس هرمز کیخان زاده، مدیر عامل و رئیس هیات مدیره انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک، بودند که ضمن تشکر از مقام معاونت بهداشت و یاران حامی برنامه به ویژه اداره کل سلامت شهرداری تهران به تشریح برنامه کمپین «روبان آبی» پرداختند. ایشان هدف این برنامه را مشارکت اولیه 200,000 نفری در پایگاه ها و ایستگاه های کمپین روبان آبی (به صورت حضوری) و 50,000 نفر در بخش online کمپین (www.robanabi.ir) عنوان نمودند، که در گردش اول می تواند به 500,000 نفر برسد. همچنین ایشان در ادامه سخنرانی خود مراحل روبان آبی شدن را به طور کامل برای حضار شرح دادند. این مراحل در تمام ایستگاه ها و پایگاه های کمپین روبان آبی اجرا شد.
در یک استراحت30 دقیقه ای، افراد شرکت کننده ضمن پذیرایی به بازدید از غرفه ها پرداختند.
شرکت های حامی در این برنامه (فریرآسا طب، درمان یاب سلامت پویا، روناک دارو، کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی-امید، جوراب آرین، فدراسیون چوگان) بودند. سایت رنگی رنگی نیز جهت معرفی و ارائه محصولات شرکت داشتند.

بخش دوم برنامه با برپایی یک میزگرد در مورد «مشکلات افراد دیابتی»ادامه یافت.
ابتدا آقای دکتر محمد تقی چراغچی باشی، معاون امور برون سازمانی انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک و مشاور معاون بهداشت در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در مورد علت برگزاری و اهداف میزگرد توضیحاتی ارائه نمودند. در این هنگام از حضار محترم درخواست گردید که سوالات و مشکلات مورد نظر خود را در روی برگه هایی که در دسترس آنان قرار می گیرد درج نموده و به مسئول میزگرد برسانند.
آنگاه میزگرد با شرکت 6 عضو به شرح زیر تشکیل گردید:
1. جناب آقای دکتر استقامتی، استاد محترم دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران و پزشک فوق تخصص غدد

2. جناب آقای دکتر فتاح زاده، مدیر محترم سازمان فرهنگی ابن سینای بزرگ
3. جناب آقای دکتر رجب، ریاست محترم هیات مدیره انجمن دیابت ایران
4. جناب آقای مهندس کیخان زاده، رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل محترم انجمن اطلاع رسانی دیابت گابریک
5. جناب آقای جنیدی، نماینده محترم شرکت سانوفی
6. سرکار خانم طهماسب پور، نماینده محترم شرکت درمان یاب سلامت پویا
این میزگردتوسط آقای دکتر فتاح زاده اداره شد. ایشان از حضار خواستند که عمده ی مشکلات در ارتباط با دیابت و افراد دیابتی را در حوزه خود بیان دارند و مشکلات مورد نظر خود را در برگه های توزیع شده یادداشت نموده و به میزگرد برسانند. در مدت میزگرد سوالات فراوانی مطرح شد و انبوهی از مشکلات به پانل رسید، تا حدی که زمان اجازه میداد به برخی از آنان پاسخ داده شد. در پایان وقت میزگرد، به اطلاع حضار محترم رسید که به بقیه یادداشت های رسیده، در هفته نامه سلامت و یا تماس از طریق تلفن های داده شده، پاسخ داده می شود.
این همایش در ساعت 13 به پایان رسید.